Про мармур

Мармур (рос. мрамор, англ. marble, нім. Marmor) – карбонатна дрібно-, середньо- та крупнозерниста метаморфічна гірська порода, що утворилася внаслідок перекристалізації вапняку або доломіту.

Складається головним чином з кальциту, інодi з домішками доломіту. Колір білий. Мармур з домішками – рожевого, жовтого, сірого й чорного кольорів. Твердість 3. Густина в залежності від домішок від 1900 до 2800 кг/м3; опір стисненню 100–250 МПа; опір зламу 10–30 МПа; водопоглинання 0,15–0,50%; пористість не більша за 1%. Найбільшою міцністю і найкращою поліровністю відрізняються дрібнокристалічні М. із зубчатим зв’язком зерен. М. відрізняються винятковою різноманітністю забарвлення і малюнка. Особливо ціняться білі однорідні відміни (статуарний, скульптурний М.) завдяки здатності пропускати світло на певну глибину і створювати відтінки.

Утворюється внаслідок перекристалізації вапняку в земній корі при високій температурі і високому тиску.

Розрізняють:

  • мармур бергамаський (тонкозернистий білий різновид ангідриту);
  • мармур ольдендорфський (торговельна назва мармуроподібного ангідриту).

Мармур широко використовують для скульптурних робіт, для виготовлення електричних щитків, як облицьовувальний матеріал у будівництві тощо. В хімічних лабораторіях його застосовують для добування вуглекислого газу.

Мармур буває забарвлений домішками в найрізноманітніші кольори: білий, рожевий, сірий, червоний, чорний тощо. Легко піддається механічній обробці.

Мармур, з незапам'ятних часів використовуваний людиною для будівництва і обробки житла, також відноситься до метаморфічних порід, що утворилися в результаті перекристалізації карбонатів (вуглкводнемістящих з'єднань) — вапняку або, рідше, доломіту більш 2,5-4 мільярдів років назад. В процесі перекристалізації в метаморфічних мраморах, як правило, знищуються всі сліди первинних уламкових зерен або скам'янілих органічних залишків. Можуть бути стерті також поверхні нашарування вихідних вапняків.

Склад мармуру при метаморфізмі не міняється. Вихідні карбонатні породи — або вапняки, або доломіти. Відповідно, мармур складається з кальциту (карбонату кальцію), або доломіту (карбонату кальцію і магнію), або з обох мінералів.

Забарвлення мармуру залежить від домішок. Зазвичай вона світла, проте присутність навіть доль відсотка силікатів, оксидів заліза і графіту наводить до фарбування породи в різні кольори і відтінки, включаючи жовтий, коричневий, червоний, зелений і навіть чорний; бувають і строкаті, різноколірні мармури.

Деякі різновиди мармуру — дрібнозернисті, інші настільки грубозернисті, що зерна кальциту помітні неозброєним оком. Найбільш коштовними вважаються дрібнозернисті білі мармури, які використовуються в скульптурних роботах.

Породи групи мармурів міцні, досить зносостійки, декоративні, добре обробляються і легко поліруються. Їх щільність вагається від 2,3 до 2,6 т/м³, міцність на стискування — від 30 до 153 Мпа, твердість за шкалою Мосса складає 2,5-5, водопоглинання знаходиться в межах від 0,02 (Travertino).

Найбільшою популярністю користуються мармури Італії. Знаменитий білий скульптурний мармур добувається біля Каррари в Тоскані. Впродовж багатьох століть каррарський мармур вважається незвичним природним матеріалом, чи не одним з чудес світу — адже він здатний пропускати світло на глибину до 4 см! Саме з ним працював Мікеланджело. Білий, блискучий, такий, що легко піддається шліфовці, цей камінь і у наш час використовується для найскладніших і вишуканіших робіт в скульптурі і архітектурі.

Заслуженою славою користується і Паросський жовтуватий мармур, що добувається в Греції. Цей камінь послужив матеріалом для старогрецьких скульпторів, чиїми роботами ми захоплюємося і сьогодні. У США значні товщі мармуру залягають в східній частині країни — в Аппалачах і інших районах. Видобуток мармуру ведеться також в Північній Африці. Крупне родовище доломітових мармурів знаходиться в Натале (ЮАР).

Поклади мармуру є також на Кубі, у Франції, Норвегії і інших країнах.

У Росії родовищ мармуру порівняно мало: Коєлга, Першинськоє, Кибік Кордон (Східний Урал, Саяни), — і це майже все. Є родовища в Іркутської області, в Південній Якутії і на Кольському півострові, але вони розроблені слабо.

У СНД відомо близько 400 родовищ порід групи мармурів з сумарними запасами більше 100 млн. м³.  В Україні М. є на Закарпатті, на Донбасі, в Криму. Добувають М. в осн. в кар’єрах, рідше підземним способом. Для одержання монолітних блоків використовують каменерізні машини, канатні пилки, врубові машини, буроклиновий спосіб. З давніх-давен М. використовують у скульптурі та для архітектурного оздоблення споруд.

Крупні поклади мармуру є у Вірменії і Грузії. У Вірменії розробляються Іджеванське, Агверанське, Хорвірабське родовища коричневого мармуру, рожевого мармуру і чорного мармуру; у Грузії — Лопотське, Молітське, Салієтське родовища сірого мармуру, сіро-червоного мармуру і червоного мармуру.

Особливо багаті родовищами мармуру республіки Середньої Азії. В Узбекистані відомі кремові мармури і рожеві мармури Газганського, сірі, темно-сірі мармури і рожеві мармури Аман-кутанського родовищ. А білий дрібнозернистий скульптурний мармур Мальгузарського родовища в Узбекистані, по оцінках фахівців, навіть перевершує прославлений каррарський.