Властивості і види мармуру

Одна з головних властивостей мармуру поміщена вже в самому його назві - у перекладі з грецького marmaros означає «блискучий камінь». Саме здатність мармуру перетворюватися в променях сонця, виявляти оку кожного разу нову, неповторну гру світла і змусила древніх греків звернути увагу на цей матеріал, звести з нього десятки храмів, створити статуї, граціозність і пластика яких викликає у нас захоплення через сотні років.

Окрім цього, мармур володіє ще цілим рядом властивостей, що дозволяють йому залишатися одним з найпопулярніших натуральних будівельних матеріалів:

  • Зручність обробки. Мармур пластичний, легко піддається поліровці і шліфовці. Він досить в'язкий і готується, тому при ударах відразу не розколюється, дозволяючи висікати вироби самої різної форми;
  • Довговічність. В білих мармурів перші ознаки «вікових змін» з'являються лише через 100-150 років;
  • Водонепроникність. Мармур володіє низьким коефіцієнтом водопоглинання (0,08–0,12%), завдяки чому може використовуватися для обробки ванних кімнат, басейнів, фонтанів.
  • Морозостійкість. Мармур практично не поглинає вологу — тому при дії низьких температур йому не загрожує поява мікротрещин від замерзаючої рідини. Вироби з мармуру можна сміливо використовувати в холодних приміщеннях;
  • Термостійкість. Мармур не схильний до дії високих температур, що дозволяє використовувати його для виготовлення камінів або застосовувати для обробки приміщень з температурами, що істотно перевищують звичайні;
  • Экологічність. По рівню своєї природної радіоактивності мармур відноситься до першого класу і може застосовуватися при будівництві всіх типів об'єктів. Як природний матеріал, він володіє пористістю і здатний «дихати» — це створює в приміщенні сприятливий мікроклімат;
  • Універсальність. З мармуру можуть бути виготовлені як крупні елементи інтер'єру — сходи з мармуру, стінні панелі, колони з мармуру, так і дрібніші, декоративні деталі — стільниці з мармуру, підвіконня з мармуру, статуетки, вази.

По декоративних якостях, сфері застосування і можливим способам обробки і мармури ділять на білий мармур, сірий мармур і кольорові мармури.

Відмітною ознакою білих мармурів є майже повна відсутність в них яких би то не було домішок. Як правило, це однорідні мінерали з дрібно- і середньозернистою структурою. Вони дуже пластичні, легко піддаються обробці, прекрасно виглядають в інтер'єрах. Саме до групи білих відноситься легендарний каррарський мармур — улюблений матеріал Мікеланджело.

Білий мармур — дуже ніжний «домашній» камінь, непригодний для облицювання фасадів і інших зовнішніх робіт. Як і все мармури, він здатний витримувати перепади температури і рівня вологості, відносно стійкий до механічних пошкоджень, проте під впливом атмосферних явищ легко покривається плямами і жовтіє, безповоротно втрачаючи свій блиск і білизну...

Сірі мармури, як і білі, легко піддаються обробці, добре поліруються, проте набагато менш схильні до згубної дії зовнішнього середовища. Їх використовують як для зовнішнього облицювання стін, так і для внутрішнього облицювання приміщень.

Сірі мармури нерідко відрізняються характерною «шаруватим» забарвленням, що нагадує не то химерні нагромадження хмар, не то засніжені пейзажі. Це дозволяє створювати абсолютно особливі, неповторні інтер'єри з мармуру.

Колористика кольорових мармурів вельми обширна — від жовтих мармурів і рожевих до зелених мармурів і чорних каменів. У кольоровому мармурі звичайні багато прожилків (так званих "кам'яних вен"), які є тріщинами, заповненими природними домішками - оксидами заліза, силікатами, графітом. Найбільш рідкими і коштовними в цій групі вважаються синьо-голубі різновиди. Комбінування кольорових мармурів або використання лише одного з них дозволяє створювати дуже нестандартні і ефектні інтер'єри з мармуру.